Клуб по ориентиране "Берковица 2000"

 
Клуб по ориентиране "Берковица 2000"

 
Рейтинг: 3.00
(68)
Спортното ориентиране
Новини
Състезатели
Календар
Фото Галерия
Карикатури
Екипировка
Сувенири
Карти и маршрути
Видео
Връзки
За контакти


Публикации Лични файлове Форум

Публикации / ПРЕЦИЗНО ОРИЕНТИРАНЕ – ОРИЕНТИРАНЕ И ЗА ХОРА С УВРЕЖДАНИЯ

ПРЕЦИЗНО ОРИЕНТИРАНЕ – ОРИЕНТИРАНЕ И ЗА ХОРА С УВРЕЖДАНИЯ
15.06.06 16:36

Автор:Вальо Гърков
Вземи в gLOG
Вземи в gLOG
В Скандинавието, родината на ориентирането, се полагат особени грижи за хората с различни увреждания и те присъстват във всички “сегменти” на обществения живот. Тези хора са включени активно и в спорта. В това отношение ориентиранто не прави изключение. Имайки предвид обаче, че бягането е една от основните характеристики на този спорт, то той е трябвало да претърпи някои промени, за да могат и хората с увреждания да го практикуват пълноценно. И така първоначално възниква дисциплината Hendicap-O, в която контролните точки (КТ) са били разполагани така, че до тях да може да се достига от хора в инвалидни колички – по пътеки, алеи и пътища. Участниците са се ориентирали и “надбягвали”. Многообразието на уврежданията обаче, както и трудностите при определянето на състезателните категории водят до еволюция на идеята и така се появява нова дисциплина: Прецизно ориентиране (trail orienteering).

В тази нова дисциплина акцентът е поставен върху умението да се «чете» и интерпретира топографска карта, върху способността за бързо вземане на решение, докато бързото придвижване не е от значение! Първоначално тази дисциплина е била създадена за хора с ограничена възможност за движение, но съвсем скоро и всички останали осъзнават, че става въпрос за много занимателна спортна дисциплина, която всички, без значение на възрастта, физическото състояние и степента на увреждане могат да практикуват и да са най-добри.

 

 

 

 

 

 

 

 

Прецизно ориентиране – кратко описание

 

 

 

 

 

 

 

 

Представете си спорт, който се практикува в природата, пригоден е дори за хора в инвалидна количка и те се състезават наравно с всички останали! Без да се изискват никакви скъпи съоръжения или специални условия.

 

 

 

 

 

 

 

 

Такъв спорт съществува и той се нарича Прецизно ориентиране - една от разновидностите на Спортното ориентиране.

Как е възможно ориентирането, един спорт с много тичане да бъде приспособен за хора в инвалидни колички?

 

 

 

 

 

 

 

 

В ориентирането състезателят трябва да чете картата по време на бягане: "Състезателната дисциплина ориентиране е вид спорт, при който участникът самостоятелно, с помощта на карта и компас трябва да премине за възможно най-кратко време през определен брой маркирани на местността контролни точки (КТ). Съвкупността от тези КТ представлява състезателен маршрут, който трябва да подлага на проверка както способността на участника да се ориентира, така и физическата му подготовка. Състезанията по ориентиране трябва да се провеждат предимно в залесена местност, по възможност еднакво непозната на участниците."

 

 

 

 

 

 

 

 

      Тези определения отразяват основните характеристики на ориентирането като спорт: състезателят трябва самостоятелно да премине за най-кратко време предварително подготвен маршрут, информацията за който може да се почерпи само от специално изработената топографска карта, която състезателя получава непосредствено преди старта и от т.нар. описание на КТ - информация за местонахождението и номера им. Маркираните на местността и върху състезателната карта КТ са задължителни за преминаване участъци от местността, но пътят между контролите избира самия състезател на базата на своята подготовка, квалификация, опит, предварителен тактически замисъл и пр. Състезателят удостоверява  правилонстта на преминаване на маршрута, перфорирайки в състезателния си картон последователно всички КТ.

 

 

 

 

 

 

 

 

  Прецизното ориентиране напълно елиминира елемента бързина на придвижване, но затова пък четенето на картата става много значимо. Същността на изместената тежест в полза на четенето на картата се състои в това, че на местността е поставена не една, а няколко (може и пет) КТ, от които само една се намира на вярното място (начертано на картата и описано в описанието на КТ). На практика в най-силната “елитна” категория съществува възможен отговор: Нито една от КТ не е поставена на правилното място – т.нар. Нулев отговор!

 

 

 

 

 

 

 

 

Местата на КТ се избират по такъв начин, че да са ВИДИМИ от близки пътища или пътеки, по които е възможно да се движат и инвалидни колички. Не е задължително разстоянието да е много близо! Разбира се нужен е и компас, за точното определяне на посоките. Ако е необходимо състезателят може да разчита на помощта на “приятел”, който му помага (бута количката, държи картата и компаса, следва пътя определен от състезателя). Важно е само едно правило: приятелят не трябва да помага при вземането на решението коя от КТ е вярната! На важните състезания приятелите се разменят по жребий, така че да се избегне възможността за пристрастна помощ.

 

 

 

 

 

 

 

 

Aко времето не е важно, кой е победител тогава?

 

 

 

 

 

 

 

 

Първото нещо, което се оценява, е броят на КТ, които състезателят е идентифицирал правилно. Ако двама или повече състезатели имат еднакъв брой КТ, се сравнява времето от т.нар. времеви контроли.

 

 

 

 

 

 

 

 

Нали времето не беше важно?

 

 

 

 

 

 

 

 

Не е важна бързината на придвижване между отделните КТ, но на времевите контроли (една или две за целия марщрут), състезателят получава чиста карта с едно отбелязано кръгче и описание на КТ. Мери се времето за вземане на решение, а не времето за придвижване от точка А до точка Б. Колко по-малко е времето за взетото решение, толкова по-напред се класира състезателя при равен брой КТ с останалите състезатели.

 

 

 

 

 

 

 

 

      Какво означават състезателните категории, нали всички се състезават равноправно?                                                                                                                            Различните категории означават различно ниво на познания и компетентност  и не са свързани със степента на инвалидност. Всеки състезател сам избира категорията си, на базата на самооценка на своето моментно ниво.    

 

 

 

 

 

 

 

 

Не са ли останалите състезатели в предимство пред тези в инвалидни колички, понеже могат да отидат до самите КТ?                                                                     Не, правилата са категорични, че никой не трябва да се отделя от пътя и специално определеното място за да постигне такова предимство. Разбира се всички КТ са поставени така, че да могат да се виждат от определеното място от седнало положение.

 

 

 

 

 

 

 

 

Прецизно ориентиранеосновни правила

 

 

 

 

 

 

 

 

Teрен и карта

 

 

 

 

 

 

 

 

За място на провеждане се избира терен с богата пътна мрежа, позволяващ развитие на маршрут, включително и за инвалидни колички. Разбира се освен пътища, трябва да има и достатъчно други детайли на местността, позволяващи поставяне на различни, проблематичини и интересни КТ. Картата трябва да е по IOF стандарти (Международната федерация по ориентиране) в мащаб 1:5000.

Състезателни кaтегории

 

 

 

 

 

 

 

 

В прецзното ориентиране състезателите са разделени в четири категории. Елитна (означена  с Е) е категорията за най-добрите и в нея са най-трудните за разрешаване задачи. Категория А е за състезатели, които могат да четат карта и съдържа средни по трудност задачи. Категория Б е за по-неопитни състезатели, докато категория Н е за начинаещи и съдържа съвсем елементарни задачки.

 

 

 

 

 

 

 

 

 Маршрути и придвижване

 

 

 

 

 

 

 

 

Състезателите старитират през стартов интервал, най-често 2 мин. Всеки състезател получава на старта карта с начертан състезателен маршрут. Маршрутът трябва да се премине в посочената последователност. За придвижване трябва да се използват само пътища, по които могат да се придвижват инвалидни колички. Забранено е придвижване по пътища, зачертани на картата.

 

 

 

 

 

 

 

 

Контролни точки (КТ)

 

 

 

 

 

 

 

 

Всяка контролна точка е отбелязана с кръгче върху картата и пореден брой. В центъра на кръгчето трябва да се намира някъкъв обект от терена. В осатналите ориентировъчни дисциплини на местността се намира една КТ, докато в прецизното ориентиране около мястото, на което е поставена КТ, се поставят още (до 5) КТ , но само една е на точното място и отговаря на описанието! Състезателят трябва сам да определи коя е вярната КТ, без да слиза от най-близкия до КТ път.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Място за вземане на решение

 

 

 

 

 

 

 

 

Тъй като на всяка КТ има повече контролни знаци (КЗ) е необходимо да се определи начин за точно наименование на КЗ така, че точно да знаем кой КЗ как се нарича. За това ни помага мястото за вземане на решение. Това е точка на терена, от която се виждат всички КЗ.  Това място не е означено на картата, а само на местността и при това на самия път, на възможно най-близкото до КТ място.  За да няма объркване, на мястото има стрелка, която показва посоката, в която трябва да се гледа. Самото място е означено с малко колче, на което е поставена категорията и поредния брой на КТ, която ще се оценява. Гледано от това място КЗ се именуват от ляво на дясно с първите букви от английската азбука. Така, ако на местонстта има 4 КЗ от ляво на дясно ще видим А, В, С, D означения.  Състезателят може да се движи свободно около мястото за решение, докато реши коя е вярната КТ и тогава да застане на мястото за да види с коя буква е означена.

 

 

 

 

 

 

 

 

Нулев отговор

 

 

 

 

 

 

 

 

За елитната категория (с най-сериозните за разрешаване задачи) съществува и отговор: “нито един от КЗ не е поставен вярно”. Това е нулев отговор! Това означава, че на мястото, начертано с кръгче на картата и описано в опсанието, няма поставен КЗ.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Контролен картон

 

 

 

 

 

 

 

 

В прецизното ориентиране се използва различен от другите видове оринтиране сътезателен картон с повече места за перфориране на една КТ!  За всяка КТ са означени 6 места за перфориране – от А до Z. Ако сътезателят е от категория Е и е взел  решение за “нулев отговор”, той отбелязва в квадратчето с означение Z (zero). Състезателният картон се перфорира с перфоратор, който състезателят носи със себе си, освен в случаите, когато организаторите са поставили перфоратори на местата за решение. Не се позволява поправка на вече взето решение. Всички КТ с повече от една перфорция се смятат за невалидни. Перфорирането става само на мястото за решение и едва тогава състезателя тръгва за следващата КТ, не се позволяво перфориране на една или повече КТ в последствие (преди финиширане например).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Времева контрола

 

 

 

 

 

 

 

 

По маршрута се поставт и няколко (най-често две) т.нар. времви контроли. На тези контроли сътезател се поставя на определно място, показват му се всички КЗ от задачата, след което му се дава празна карта само с едно кръгче и описание на КТ. Състезателят трябва да вземе решение кой от КЗ е поставен правилно. Тук не съществува нулев отговор! Измерва се времето от даването на картата до вземането на решение от състезателя.

 

 

 

 

 

 

 

 

Описание на КТ

 

 

 

 

 

 

 

 

И в прецизното ориентиране се използва обичайнто за другите дисциплини описание на КТ. Има само две промени, вместо сигнатурта на КТ във втората колона се описва колко КЗ има на местността. Например, ако има 4 КЗ, това изглежда така: А-Е, ако знаците са 3 – А-С. Освен това в осмата колона, когато от картата  не става ясно къде се намира мястото за вземане на решение, се поставя стрелка, която показва посоката на гледане от мястото за решение.

Определяне на победителя

 

 

 

 

 

 

 

 

Победителят се определя първо като се събира броя на точно определените КТ, като всеки точен отговор носи 1 точка. Между състезатели с еднакъв брой точки победител е този с по-малки времена от времвите контроли, при това за всеки погрешен отговор на времевата контрола, на състезателя се начисляват 60 секунди. 

Честна игра (Fair-play)

 

 

 

 

 

 

 

 

Останалите състезатели са длъжни да пропуснат тези с инвалидните колички на местата за вземане на решение и да не пречат в оглеждането на КЗ! Забранено е качването на по-високи места за по-добър поглед към КЗ! Всеки състезател сам перфорира своя картон така, че другите да не виждат неговото решение! По време на състезание състезателите не трябва да разговарят помежду си  и да сверяват контролните си картони! 

Дир ID: 
Парола: Забравена парола
  Нов потребител

0.077